Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naše první zkoušky

4. 10. 2007

 

Naše počátky

 Obnovení taneční složky souboru je datováno již 1.ledna 2007, ale poprvé jsme se všichni (tanečníci i muzikanti) setkali až 15. března v tělocvičně ISŠ v Jablunkově. Ještě si úplně živě vzpomínám, jak jsme se přesouvali ze ZUŠ v Jablunkově do našeho přechodného útočiště s obavami, co nebo lépe kdo nás tam čeká. Na obavách nám ještě přidal fakt, že jsme se doslechli o novém vedoucím taneční složky, panu Tichém, jen pro nás zdrcující informace. Ty zněly: "Ten nový vedoucí je velmi ctižádostivý a důsledný a své svěřence vede velmi tvrdou rukou (někdy i nohou :-) )." Do školy jsme se plazili ve dvou nárazových vlnách,....nejdřív šly odvážnější děvčata jako předvoj. Za nimi v bezpečné vzdálenosti hoši s vedoucím muziky. No hold jsou v naší cimbálovce ohroženým druhem,...vždyť jsou také jenom tři :-). Jejich vstup do tělocvičny byl ovšem tak grandiózní, že tanečnice zapomínaly dýchat, padlamovaly se jim kolena a poněkud změnily barvu ve tvářích.

 Počátky byly kruché!!! Tanečníci o koze a muzika o voze-no zkrátka děs a hrůza. Vidět nás nějaký starý pantáta gorol (třeba takový Janek z pod Vydřitej), tak by asi konstatoval vesnická moudra typu: "Jo tej dnešní młodžežy nierozumjym-to je jyny samo dyskoteka." S čistým svědomím se můžeme pochválit objevením nového hudebního žánru, který by se dal nazvat "Gorolski diskofolklor." A to jsem se ještě nezmínila, že ve čtvrtek za měsíc a krůček nás čekalo první společné vystoupení. Vedoucí hudební složky se zmohl pouze na slova: "Karviná, těš se!!!" Což o to, my jsme se těšili a Karviná už zažila i horší časy (např. letošní povodně, to my jsme oproti tomu menší přílivová vlnka:-) ). Musím se přiznat, že s nápadem udělat ještě jednu celodenní zkoušku před vystoupením, jsem nemohla nesouhlasit-nejsem sebevrah.

 A také se vyplatilo!!! Nohy a ruce tanečníků již věděly, kam v kterou chvíli patří a dokonce i smyčce a ostatní pomůcky k hraní nabraly ten správný směr a nástroje začaly vyluzovat správné tóny. Hodiny dřiny a potu se zdály nekonečné, zkouška mnohdy připomínala galeje. Motivace vedoucího taneční složky byla podtržena výhružnými slovy: " Hrejte, nebo vás vyměním", načež vedoucí muziky se nenechal jen tak odbýt a vyrovnal skóre větou: "A kde bys našel takové borce jako jsme my...?" Policie naštěstí zasahovat nemusela-spor se obešel bez fyzického násilí. Přítomna byla totiž také krásná a moudrá žena, paní Mgr. Motyková. Učitelsky zavelela, my zasalutovali a zkouška se tak dále nesla v duchu míru a klidu.

 A jak říká staré moudro "Konec dobrý-všechno dobré", rozešli jsme se do svých domovů se slovy: "Zbogym, bo už nimogym...!"                

                                           The End

Pokračování příště.....


PS: A to jsem se ještě za týden dozvěděla, že nás čekají další dvě vystoupení ještě před zmiňovanou Karvinou, a to v Opavě a v Třinci...

Obrazek